Ręcznie robione słodkości

Któż z nas nie lubi od czasu do czasu przekąsić czegoś słodkiego ? Po męczącym dniu w pracy, wieczorem gdy już sobie odpoczniemy i mamy chwilę dla siebie często nachodzi nas ochota na małe co nie co dla duszy i ciała. W takim momencie chciałoby się zjeść coś słodkiego. Nie da się ukryć, że domowe wypieki ręcznie robione bardzo często o ile nie zawsze wyprzedzają standardowe słodycze, ciasta kupowane w różnego rodzaju cukierniach czy kawiarniach. A może by tak stworzyć z tego własny biznes ? Wypiekane domowym sposobem różnego rodzaju słodycze mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

VN:F [1.9.17_1161]
Oceń pomysł na biznes:
Twoja ocena: 4.0/5 (Ocen: 1)
Ręcznie robione słodkości, 4.0 out of 5 based on 1 rating

5 komentarzy do “Ręcznie robione słodkości

  1. Z tego co wiem takie robienie słodkości dla własnych potrzeb a robienie z tego biznesu to całkiem co innego.Jeśli ma to stanowić naszą formę utrzymania to nie wystarczy jedna osoba piecząca dwa cista dziennie, ale kilkuosobowa ekipa działająca najlepiej 24 godziny na dobę. Dodatkowo potrzebne będzie pomieszczenie do tworzenia słodkich wypieków no i miejsce na ich przechowanie nie tylko na zapleczu , ale także i w miejscu sprzedaży. Parzcież nie mogą stać na półkach?! Do tego znalazło by się jeszcze kilka „drobnych” szczegółów, które zapewne nieco odstraszą nas od tego słodkiego biznesu.

  2. Mam znajomą, która początkowo dla siebie i swoich bliskich robiła taką biżuterię artystyczną. Ale efekty były naprawdę znakomite. Rodzina, przyjaciele zaczęli zbierać zamówienia od swoich znajomych i tak dziewczyna miała pełne ręce roboty. Zarejestrowała działalność i otworzyła sklep internetowy. Muszę przyznać, że nigdy nie sądziłam, że przyniesie to aż taki zysk. Koleżanka dzięki swoim zdolnościom i kreatywności otworzyła swój własny, całkiem dochodowy biznes.

  3. Ciekawy i dobry pomysł na biznes. W ten sposób można połączyć przyjemne pieczenie słodkości wraz z zarabianiem. Takie domowe wyroby na pewno zyskają popularność i ludzie z wielką ochotą będą je kupować.

  4. Myślę, że trzeba mieć zaufaną sieć odbiorców by domowe ciasta mogły konkurować z tańszymi odpowiednikami z cukierni i marketów. „Domowe ciasto” jest wypiekane z najlepszych składników, często ekologicznych, pochodzących z własnej produkcji, jego cena musi więc być adekwatna do jakości. A nie każdy chce wydać 50 zł na blaszkę ciasta, chociaż ma świadomość, że produkty użyte do jego wyrobu były najlepsze z możliwych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>